Обща информация

Хандбалът е отборен спорт, който се играе на закрито в спортна зала. Игрището е с размери 20 на 40 метра и има две врати, разположени една срещу друга като при футболното. Отборите се състоят от по 7 души, от които единият е вратар, а останалите постове са гард, крило, разпределител и пивот, като всеки изпълнява определена роля. Целта на играчите е да отбележат колкото се може повече голове. Топката може да се подава между играчите само с ръце и са позволени до три крачки при дриблиране. Играта обикновено е разделена на две части по 30 минути.
 
Този спорт е бил популярен още в Древна Гърция, но в наши дни се разпространява през 20-те години на миналия век. Хандбалът става олимпийски спорт през 1936 г. в Берлин. От 1948 до 1968 г. не е част от олимпийската програма, но през 1972 г. в Мюнхен отново е включен.

Екипировка

Топката, с която се играе, е различна в зависимост от пола и възрастта. За деца е най-малка и най-лека – около 50 см и 300 г. Топките за жени са с до 6 см по-големи и тежат от 325 до 375 г, а те за мъже са с диаметър 58-60 см и тегло – от 425 до 475 г.
Играчите са облечени с дрехи от дишаща материя и е важно те да не ограничават движенията им. Използват се специални обувки за хандбал, които са изработени специално, за да осигурят по-добро сцепление с настилката. Вратарите носят ръкавици с цел по-лесно улавяне на топката.

Възрастови и физиологични особености

Хандбалът може да се тренира от хора на всяка възраст. Подходящият момент за започване на тренировки при децата е на 6-7 годишна възраст. В зависимост от позицията, на която играят, хандбалистите трябва да имат различни умения. 

Основни за всички са силата, издръжливостта и бързината заради интензивността на играта. Вратарите трябва да наблегнат на развиването на бързи реакции по време на тренировки, за да могат да защитават мрежата на отбора си успешно.

Функционални и технически спецификации

Както при всеки спорт, така и при хандбала има определени изисквания за отделните елементи на играта. Размерите, очертанията и настилката на игрището трябва да бъдат еднакви за всички. Има точно определено игрално време, което трябва да се спазва, а според възрастта и пола на играчите се избира и определен вид топка. Това гарантира еднакви условия за всички, трениращи хандбал.

Високо спортно майсторство в хандбала

Националният отбор по хандбал на Франция се смята за един от най-добрите. За първи път през 1995 г. печелят световния шампионат и от тогава до сега печелят титлата още пет пъти – успех, който никой друг отбор не е успял да постигне. 

Ползи за здравето

Постоянните скокове и спринтове по време на игра на хандбал подобряват устойчивостта на сърцето. Високоинтензивните натоварвания могат да бъде от  полза и при нужда от редуциране на килограмите. Ханбалът е спорт, който също така много добре развива мускулатурата на цялото тяло, особено на ръцете и краката.