Обща информация
Спортната гимнастика включва изпълняването на различни упражнения и комбинации с гимнастически уреди, сред които: кон, греда, успоредка, халки, висилка и батут. Те биват различни за мъже и за жени. По време на състезание уредите се поставят на голяма платформа (подиум) и няколко дисциплини протичат едновременно. Времето за представяне на уменията в състезание варира от 30 до 90 секунди според уреда, който се използва. 

Спортната гимнастика буди възхищение у много хора с техниката и финеса на изпълнение. Спортистите постигат това с много тренировки, постоянство и отдаденост. От 1896 г. този спорт участва в програмата на олимпийските игри, но едва през 1928 г. е позволено и на жени да участват.

Екипировка

Облеклото на състезателите трябва да бъде леко и по тялото, за да не пречи при извършване на съчетанието. Най-често атлетите са облечени с еластични трика. Понякога се използват ръкавици и защита за глава за предпазване от наранявания. Може би най-необходимото от гледна точка на безопасността е меката настилка на терена, а и пудрата, която използват върху ръцете си. Тя спомага за по-добрия захват, като предотвратява изпотяването на дланта и хлъзгането на ръцете. 

Вариации

Според уреда, с който се изпълняват упражненията, има различни особености. Някои от тях са:

  • Кон с гривни – Този гимнастически уред е с дължина 160 см и ширина 35 см, а височината му може да се регулира. Участва в програмата на мъжките състезания – извършват се движения напред и назад с крака във въздуха, а ръцете са единствената опора. Изисква се сила в ръцете и раменете.
  • Халки – Този уред също се използва от мъже, защото е необходима голяма издръжливост. Самите халки са на почти 3 метра височина. При изпълнение на съчетанията гимнастиците се придържат към определени правила – да не се огъват ръцете, задържането на тялото в пълен покой и неподвижно в определени позиции, при приземяване да се направи превъртане и стабилно стъпване и други.
  • Успоредка – При жените двете успоредни греди са на различна височина (2.3 м и 1.5 м), а при мъжете на еднаква.  Упражненията включват непрекъснати въртеливи движения. Изпълнението трябва да е плавно, а приземяването стабилно и без колебания.

Възрастови и физиологични особености

Обикновено децата започват да тренират спортна гимнастика още от 4-5-годишна възраст. Така те развиват добра мускулатура и баланс, които са задължителни за практикуването на този спорт. За изпълняването на сложните комбинации от елементи са необходими и гъвкавост и координация. Освен физическа сила гимнастиците трябва да имат силна психика, защото често им се налага да се справят с различни предизвикателства като висок стрес и напрежение.

Функционални и технически спецификации

Техническите и функционалните спецификации варират според дисциплината. Сред функционалните са прецизност в изпълнението, грациозност и синхрон (при отборни състезания). Техническите спецификации също се определят в зависимост от дисциплината. Те определят критериите за постигане на добър резултат и гарантират справедливост при оценяването.

Ползи за здравето

Спортната гимнастика е отличен вариант за влизане в добра физическа форма, тъй като при нея има постоянно движение и натоварване на мускулите. Според някои изследвания този спорт има позитивно влияние и върху работата на сърцето. Освен това физическата активност благоприятства за освобождаване на напрежението.