Обща информация

Софтболът е отборен спорт с топка, наподобяващ изключително много бейзбола. При него играят по 9-има състезатели в тим, като целта е събиране на по-голям брой точки. Основната разлика е, че софтбол се практикува от жени, а игрището е с по-малки размери от бейзболното и може да бъде на закрито. 

Съществуват аналогични позиции като питчър например – състезателят, който хвърля топката с ръка, като при усъвършенствана техника и добре развита сила скоростта на летене може да достигне до 100 км/ч.

История на спорта: Възникване и развитие

За първи път софтболът бива наречен „бейзбол на закрито“ от спортния репортер Джордж Хенкок през 1887 г. в Чикаго, САЩ. След това той публикува и правила на играта, която започва да се практикува и на открити терени. След това спортът започва да се популяризира и в други държави като Япония, Канада, Австралия и страни от Западна Европа.

През 1996 г. на Игрите в Атланта софтболът е представен като спорт само за жени, а на форума отборът на САЩ грабва златните медали. Състезания по софтбол се провеждат и на следващите 3 олимпиади, но на тези в Лондон през 2012 и в Рио де Жанейро през 2016 г. отсъства от програмата. МОК взима решение да върне софтбола и бейзбола като официални дисциплини и това се случва през 2020 г. в Токио. 

Правила в играта по софтбол и разлики с бейзбола

Макар и минимални, съществуват някои разлики между софтбола и бейзбола. Ето и част от тях:

·        Големина на игрището – при дамския спорт теренът за игра е 2/3 от този при мъжкия;
·        Размер на топката – Тази при софтбола е мека и по-голяма– в диаметър е около 11,5 см, а бейзболната – близо 7 см;
·        Техника на питчъра – При софтбола играчът на тази позиция трябва да хвърля топката с ръка, която се намира ниско, до тялото или около бедрото. 
·        Бухалки – Формата им наподобява бутилка (при бейзбола е по-скоро конусовидна) и също така софтболните бухалки са по-леки и тънки.
·        Продължителност на мача – При бейзбола играта трае 9 ининга (части), а при софтбола – 7. 

Останалите правила на играта се припокриват в голяма степен с тези на бейзбола. Основно се цели удрянето на топката и обикалянето на игрището през четирите бази, за да се достигне до последната – това води и до спечелване на точки за съответния отбор. 

Възрастови и технически специфики

Софтболът е чудесен спорт за момичета, който може да се практикува и от по-ранна възраст. В САЩ е заложен в гимназиалните и колежанските физкултурни програми, които развиват отбори и организират състезателни турнири. При начинаещи се започва с усвояването на основни технически умения като хвърляне, удряне и хващане на топката. След установяване на напредък в спорта се определя позиция, за която атлетът е най-подходящ, а треньорът набляга върху занимания, които подобряват техниката и издръжливостта на играча.

Ползи за здравето

Като физически интензивен спорт, софтболът благоприятства отличното функциониране на сърдечносъдовата и дихателната системи. Освен изграждането на мускулатура и обща физическа сила, тренировките подобряват и издръжливостта, координацията и баланса. Също така помагат за развиването на бързи рефлекси и гъвкавостта на атлетите. 

Не на последно място софтболът е отборна игра, която поощрява отборния дух, работата в екип и социалните умения, а други ползи за психиката са намаляване на нивата на стрес и изграждането на стремеж към самоусъвършенстване и прогрес.