Обща информация

Кану-каякът е спорт, при който състезатели в определения вид за дисциплината лодки се състезават на конкретна дистанция във водоем. Победител е този, който пръв пресече финалната линия. Придвижването се осъществява чрез гребло (или гребла), а от особена важност за успеха на спортиста са както неговите издръжливост и сила, така и техниката на изпълнение на загребванията. 

История: Възникване и развитие на спорта

И кануто, и каякът са лодки, които възникват като средства за придвижване, транспортиране, търговия, лов и риболов преди много години. Първите сведения за конструирано кану датират от Нидерландия, а каякът от своя страна е „разработен“ от коренните племена на Северна Америка, Гренландия и Арктика. 

За първи път състезание по кану-каяк се провежда през 1924 г., а през 1936 г. в Берлин се включва и в програмата на Олимпиадата, като в дисциплината участват само мъже. Жените също получават право да се състезават в спорта от Игрите в Лондон през 1948 г.

Кану и каяк: Каква е разликата

Кануто и каякът имат някои основни разлики в конструкцията и външния си вид. Първоначално кануто е било с вариращ дизайн в зависимост от държавата, в която се е ползвал. За разлика от него, каякът винаги е бил конструиран по начин, гарантиращ, че ледена вода няма да навлезе в лодката.

Или обобщено казано: Каяците са затворени лодки, в които спортистите използват 2 гребла от седнало положение. Кануто е отворена лодка, в която се гребе с 1 весло, а спортистът е застанал на едно коляно.

Дисциплини в кану-каяка

В програмата на олимпийските игри са включени различни дисциплини по кану-каяк, като освен видът на лодката за състезателите могат да варират и дистанциите. Спортистите се надпреварват на сингъл в дължините – 200, 500 и 1000 метра. Съществуват и групови дисциплини с по двама или четирима състезатели в лодка. 

На олимпиадата има и друга атрактивна дисциплина – кану-каяк слалом в бързи води на трасе с дължина до 300 метра, като трябва да преминат през 25 „вратички“, маркирани с флагове, за възможно най-кратко време.

Технически и възрастови спецификации

Кану-каякът е спорт, който може да се тренира от хора на всякаква възраст. Важно е осигуряването на опитен инструктор, който ще ви научи на основните техники в спорта, както и на правилата за безопасност за дисциплината. Доброто оборудване и условията на тренировките също са основни предпоставки за бързо развитие.

Гребането изисква сила в мускулите на ръцете и раменете, а също така и натоварва мускулите в гърба. За динамичното придвижване е нужно да е отлично развита и коремната мускулатура, както и тази на краката.

Ползи за физическото здраве и психиката 

Кану-каякът е чудесен спорт за поддържане на добър тонус, както и за интензивни кардио тренировки. Те изграждат и силна мускулатура, особено в ръцете и краката на спортистите. Също така значително се подобряват координацията и баланса между горната и долната чат на тялото. Не на последно място спортът се практикува във водоеми на открито и е чудесен избор за тренировки чрез природата, което от своя страна има благоприятен ефект върху психиката за намаляване на стреса и напрежението.