Обща информация 

Кайтсърфът е сравнително нов вид спорт, който обаче набира все по-голяма популярност в днешно време. При него спортистът стои на борд (дъска), подобна на малък сърф, в голям воден басейн – обикновено море или океан. С ръката си той държи и направлява кайта – хвърчило, благодарение на което се придвижва по повърхността на водата. 

Спортът може да бъде изключително атрактивен, като вълните и скоростта на вятъра създават отлични предпоставки за развиване на високи скорости и могат да се използват като инерция за осъществяването на скокове над водата.

История: Възникване и развитие 

Още през 20-те години на XIX век англичанинът Джордж Покок прави успешни опити за управление на малки лодки с хвърчила, придвижвани чрез силата на вятъра. Това може да се счита и за прототип на модерния спорт, но за негови „родители“ се смятат френските братя Доминик и Бруно Легано. През 80-те години на ХХ век те създават система от платна, която може да се използва за плаване по вода, както и за придвижване по суша и сняг, както и патентоват надуваемите спортни кайтсърф хвърчила. 

Спортът започва да придобива огромна популярност, като в началото на XXI век се провеждат и първите състезания и турнири по кайтсърф. На Олимпиадата в Париж през 2024 г. ще бъде и дебютът на кайтсърфа на най-големия спортен форум в световен мащаб. 

Екипировка и оборудване

За тренировки и практикуване на кайтсърф е нужда специализирана екипировка, като много често такава се дава и под наем в определените училища и спотове, когато си сертифициран или придружен от инструктор. Оборудването за кайтсърфистите включва:

·        Борд – В началото дъските за кайтсърф са наподобявали тези на сърфистите, но в днешно време те по-скоро приличат на дъските за уейкборд – двувърхи. Съществуват различни видове бордове спрямо техните характеристики и предпочитанията за каране на спортиста, като някои от тях са предназначени за фрийстайл (свободен стил) – те са изключително маневрени и подходящи за скокове, други са специално проектирани за големи вълни, а трети – са по-твърди и стабилни и се използват от начинаещи.
·        Бар – Това е своеобразното „кормило“, което позволява на спортиста чрез въжета, свързани с хвърчилото, да контролира посоката му. Повечето от тях са оборудвани със системи за бързо освобождаване, които кайтсърфистът може да използва при загуба на управлението или евентуална възникнала опасност.
·        Кайт – Хвърчилата по кайтсърф също се различават основно по размера на платното, като главно силата на вятъра и нивото на напредък на спортиста са основни фактори при избора на такова.                                                                                                                                                   

Възрастови и технически спецификации

За обучение по кайтсърф е силно препоръчително откриването на лицензиран и сертифициран инструктор, който ще ви научи на основните техники, правилата за безопасност и как да действате при различни метеорологични условия. Тренировките могат да започнат и в тийнейджърска възраст, но е важно вече да имате изградени солидни умения за плуване, за да се чувствате комфортно и спокойно във водата.

Често първоначалните тренировки включват само обучение „на сухо“, при което се запознавате с основите как се управлява и регулира посоката на движение на хвърчилото. Едва след това се преминава и към занимания във водата. 

Спортът е изключително интензивен и натоварващ много мускулни групи – основно на ръцете, краката и корема, и изисква добра физическа подготовка и издръжливост при тренировките.