Обща информация

Футзалът, наричан още мини футбол, футбол на малко игрище и футбол в зала, е колективен спорт, в който 2 отбора се съревновават и победител е този, отбелязал повече попадения в противниковата врата. Правилата в този спорт много наподобяват тези във футбола, но има някои малки разлики. Една от тях е, че отборите се състоят от 5-има играчи, от които четирима са полеви, а единият е вратар. Също така това е единственият вид футбол, който се играе на закрито – в зала. 

История на футзала: Възникване и развитие

Спортът възниква през 1930 г., като идеята за него хрумва на уругвайския учител Хуан Карлос Сериани. Той искал да разработи вид футболна игра, подходяща и за деца, които нямат достъп до открити игрища и терени поради различни климатични или инфраструктурни фактори. Тъй като футболът вече е бил изключително популярен в Уругвай по това време след спечелването на олимпийска и световна титла от националния отбор на страната, футзалът също много бързо става предпочитан спорт. 

През следващите десетилетия на XX век футзалът се развива и в други точки по света, като постепенно правилата в него се доусъвършенстват. През 1989 г. ФИФА приема спорта за международен вариант на футбола и започват да се организират различни световноизвестни формати по футзал като Световна купа, Шампионска лига. По статистически данни на Международната футболна федерация повече от 30 млн. души по света играят футзал, като спортът се практикува и от дами, а първото женско Европейско по футзал на УЕФА се провежда през 2019 г. в Португалия. 

Футзалът вече дебютира и на Летните младежки олимпийски игри през 2018 г. в Буенос Айрес. Интересен факт е, че много от най-легендарните футболисти в света като Пеле, Кристиано Роналдо, Лионел Меси и Роналдиньо са положили основите към своя професионален път именно с тренировки по футзал.

Правила във футзала

Игрището за футзал е почти 8 пъти по-малко от футболното, като неговите размери са дължина между 38 и 42 метра и широчина от 20 до 25 метра. Редовното време, в което се играе един мач, се състои от 2 полувремена от по 20 минути. Както при футбола, единственият играч, който може да докосва топката с ръце е вратарят, когато се намира в своето наказателно поле. И тук основните позиции са на дефанзивни и офанзивни състезатели, които защитават вратата на отбора си или организират атака и търсят точно попадение.

За разлика от футбола, всеки треньор има право да вземе по един таймаут за отбора си на всяко полувреме, а продължителността на прекъсването е 60 секунди. И тук съдията има важната задача да следи за нарушения като шпагати, непозволени техники на игра, задържане на играчите или неспортсменско поведение, за което отсъжда нарушения или санкционира играчите с жълт или червен картон. С оглед на по-малките размери на игралното поле, разстоянието за изпълнение на дузпа е определено на 6 метра от голлинията.

Технически и възрастови спецификации

Спортът е подходящ, както за хора, които искат да се занимават професионално с него, така и като разтоварващо занимание в динамичното ежедневие. Отличен е за развиването на комплексни умения както при деца (от около 6-7 години), така и при по-възрастните. Сред най-големите предимства е това, че се практикува в зала, тоест не е зависим от атмосферните условия и сезоните.

Ползи за здравето

Като изключително динамичен и интензивен спорт, футзалът осигурява отлична кардио тренировка, подобряваща функционирането на сърдечносъдовата система. Благодарение на него, атлетите развиват бързина, физическа сила и умения за координация, както и увеличават капацитета на своята издръжливост. Не на последно място, отборният характер на играта допринася за изграждането на екипен дух и социални връзки, което е особено важно за психичното благосъстояние на хората и е приложимо в много житейски аспекти.