Обща информация

Фитнесът представлява интензивна физическа тренировка, включваща различни упражнения и с определена времева продължителност. Те могат да се изпълняват както с насоченост към подобряване на формата на отделна част от тялото – рамене, ръце, корем, крака, така и да обхващат натоварване на мускулатурата на цялото тяло. Обикновено се съчетават различни динамични упражнения, които могат да се комбинират в серии и да включват фиксиран брой повторения на дадено движение с периоди на кратки почивки между тях. 

При тренировки във фитнес зали могат да се използват и специализирани уреди като гладиатор, лежанка, велоаргометър и много други. Също така могат да се изпълняват на открито или в домашни условия за поддържане на добра физическа форма, а за още по-приятно настроение по време на тренировките често се добавя подходящ музикален фон. Много редовна практика е професионални атлети от различни спортни дисциплини също да наблягат на фитнес заниманията за подобряване на издръжливостта и мускулната си сила. 

История на фитнеса: Възникване и развитие

Две са основните теории за възникването на фитнес тренировките. Първата е свързана с нарастването на урбанизацията в САЩ, в следствие на което се появява движение за комерсиализиране на личното здраве. Според втората, идеята се заражда още с популяризирането на гимнастиката началото на XIX век в Германия с цел чрез силови упражнения да се подобри физическата култура на населението. През следващите години тя става все по-актуална и застъпена в идеологията на страната, а през 60-те години на XX век се развива и комерсиализира и в САЩ, като основен принос за това имат много от медиите. 

През 80-те години започват да се основават и редица фитнес зали за тренировки, което води до истински фурор и стремглавото нарастване на интереса към този спорт. В днешно време фитнес движението е разпространено по цял свят, като често разговорът за него се свързва и с темата за балансираното и здравословно хранене. При дамите по-предпочитани са кардио тренировките и аеробните упражнения, а при мъжете – по-силовите и тези за натрупване на мускулна маса.

Различни видове упражнения и тренировки по фитнес

Фитнес тренировките могат да бъдат структурирани по различен начин и да са с различна продължителност, но най-често те продължават от 30 минути до около 1 час. Те включват различни етапи, а упражненията в тях могат да варират спрямо групата мускули, върху която спортистът се е фокусирал.

Добре е тренировката да стартира с кратко до 5-минутно загряване, в което с леки упражнения да се подготви тялото за предстоящото физическо натоварване. След това може да се премине към кардио – обикновено бягане на пътека или каране на велоаргометър, което цели увеличаване на пулса и стимулиране на изгарянето на калории. 

Съществената част включва упражнения, които са насочени към извайването на мускули на тялото, като пример за такива са: коремни преси, лицеви опори, набирания, планк, вдигане на щанга от лежанка и много други. Комбинирането на серии от упражнения с кратки паузи между тях са често предпочитани и се смятат за ефективни при фитнес заниманията. За финал е препоръчително да се завърши с кратко разтягане на мускулите, което помага и за плавното нормализиране на пулса и постепенното възстановяване на обичайното дишане. 

Технически и възрастови специфики

Няма долна и горна възраст за стартирането на тренировки по фитнес, но е важно начинаещите да наблегнат на постепенното въвеждане на упражнения в заниманията си. Фитнес инструкторите в специализираните зали провеждат както групови, така и индивидуални тренировки и могат да изградят тренировъчен план, изцяло съобразен с желанията и възможностите на спортуващите. Също така те следят дали изпълнявате правилно упражненията, което е особено важно, за да се избегне рискът от възникване на травми и контузии. 

Ползи за здравето

Фитнесът е спортна активност, която носи значителни ползи за общото здравословно състояние, като някои от тях са:

·        Стабилизиране на сърдечните функции и намаляване на риска от високо кръвно налягане;
·        Укрепване на мускулатурата; 
·        Подобряването на имунния отговор; 
·        Развиване на гъвкавостта на ставите; 
·        Поддържане на здравословно тегло и засилване на метаболизма;
·        Намаляване на нивата на стрес.