Джу джицу е бойно изкуство, произхождащо от Япония, а преводът му означава „нежно изкуство“. При спортът двама състезатели се съревновават при борба в близък контакт. Създаването му идва от времената, в които самураите са търсели начин да се борят без оръжия. 

През XX век спортът се разпространява и извън пределите на азиатската страна и достига до Бразилия, където се създава неговия подстил – бразилско джу джицу. В него са заимствани елементи от традиционния вид на играта, както и такива от джудото, а най-отличаващи черти на този спорт са техниките за самоотбрана и играта на земята. Неговата популярност в световен мащаб го вкарва и сред дисциплините в съвременните смесени бойни изкуства (ММА).

Правила в спорта

За разлика от ММА, където ударите и ритниците са разрешени, при бразилското джу джицу тези похвати, както и хапане, дърпане на коса, не се допускат. Състезателите играят в различни категории, спрямо килограмите си, като целта е да се постигне надмощие и подчинение над противника. 

В зависимост от турнира и неговия регламент двубоите продължават между 5 и 10 минути, като победител е състезателят, отбелязал по-голям брой точки. Той печели такива при изпълняването на определени техники и хватки. Също така може да се отсъди победа след отказване на противника, когато той е заключен в определена позиция на земята и подаде сигнал чрез докосване на постелката, тялото си или тялото на опонента, че иска да се откаже.

Технически и възрастови специфики

Практикуването на джу джицу изисква добре развита физическа форма и високи нива на издръжливост, тъй като спортът и тренировките за него включват интензивни кардио натоварвания, упражнения за гъвкавост и други технически похвати. Те натоварват в голяма степен мускулните групи по цялото тяло и са трудни за изпълнение в началото.

Децата също могат да започнат тренировки по джу джицу,  като обикновено минималната възраст за участие в различни групови занимания е 5-6 години. Важно е да се обърнете към лицензиран и сертифициран инструктор, който ще положи основите на този силов спорт, но и ще се погрижи за правилното структуриране на обучението – без излишно натоварване и с голямо внимание, за да се избегнат травми и спортни наранявания.

Ползи за здравето

Този боен спорт е отличен за поддържане на добра физическа форма в различна възраст и носи много ползи за общото здравословно състояние. Ето и някои от тях: 

  • Укрепване на физическата форма – Динамичните тренировки включват комплекс от упражнения – за гъвкавост, сила, бързина, баланс и издръжливост. Резултатът от редовното практикуване на спорта води до подобряването на всички тези качества.
  • Самодисциплина – Тъй като джу джицуто е спорт с минимално количество удари и показване на надмощие чрез технически предимства, по време на практикуването му спортуващите се научават на по-голямо постоянство, усърдие, концентрация и самодисциплина.
  • Самозащита – Както вече стана ясно, създаването на джу джицуто е именно с цел самозащита. Научаването на определени техники от бойното изкуство помага при различни ситуации, в които може да се наложи самоотбрана при близък контакт.
  • Стратегическо мислене – Практикуващите джу джицу спортисти трябва да имат бързи реакции и да придобият умения да имат широк поглед над играта и противника си. Това от своя страна изгражда възможност за анализ на спортните ситуации, планиране на ходове и по-стратегически ориентирано мислене.