Борбата представлява физическо съревнование между двама състезатели, в което всеки от тях се опитва да надвие противника си. Играта обикновено е разделена на 2 рунда по 3 минути. В това време борците се опитват да блокират опонента си, така че той да не може да ги атакува. Използват се различни техники и захвати. Печели този, който успее да събере повече точки или този, който тушира противника си. Борбата е популярен спорт по целия свят и е включен в програмата на олимпийските игри.
Вариации
Основните стилове борба са класическа борба, свободна борба, джудо и самбо. При класическата борба е забранено използването на краката за нападение. Целта е да се спечелят точки чрез различни техники. При борбата свободен стил няма такива ограничения. Джудото позволява удари с крака и ръце, като се акцентира върху правилното изпълнение и техниката. Самбо е руски стил борба, който съчетава техники от различни бойни изкуства. В турнирите по борба играчите се разделят в категории спрямо възрастта, теглото и стила на борба, който практикуват.
Възрастови и физиологични особености
Практикуването на борба е подходящо за деца, но и за големи. Този вид спорт има много предимства и това позволява във всяка възрастова група да се наблегне на нещо различно – за децата това изглежда като игра, в която научават основни техники за самозащита, а при по-възрастните вече става въпрос за усъвършенстване и надграждане на усвоеното. За постигането на успехи в този спорт е необходимо да се развиват сила, издръжливост, гъвкавост и бързина.
Функционални и технически спецификации
Борбата е спорт, базиран на техника и тактика. Затова тренировките на борците са концентрирани върху научаването на различни движения и комбинации, с които да се отбраняват, контролират и да атакуват противниците си. Освен това на тепиха се изискват баланс и координация между горната и долната част на тялото. Всички тези умения, съчетани със стратегическо мислене, са гаранция за победа.
Спорт за високо спортно майсторство
Българските борци постигат големи успехи на световни и европейски първенства. Дан Колов и Никола Петров са първите, които успяват да донесат отличия за България, като си извоюват златни медали. Много други следват пътя, които те успяват да проправят. Сред по-известните от тях в наши дни са Армен Назарян, който вече не се състезава, но става треньор на българския национален отбор по класическа борба. Неговият син – Едмонд – става европейски шампион само на 17 години. Жените също не отстъпват в този по-скоро мъжки спорт. Станка Златева е първата жена боркиня, играла на Олимпийски игри. По време на кариерата си тя става пет пъти световен и шест пъти европейски шампион.
Ползи за здравето
Интензивността на борбата допринася за подобряване на общото физическо състояние и може да помогне при борба с наднормено тегло. Освен това практикуването на борба подобрява координацията и баланса, а самата тренировка може да послужи и за освобождаване от натрупаното напрежение.