Бойните спортове са традиционни или съвременни системи за физическа тренировка и самозащита, които са широко разпространени и практикувани по целия свят. Те съчетават различни техники и умения за удари, блокиране, хватки и хвърляния. Фокусът при бойните изкуства е върху изграждането на солидна физическа форма, усвояването на прецизни технични умения и развиването на менталната издръжливост и стратегическото мислене на спортуващите. 
История и възникване

Бойните изкуства имат дълга история и са широко разпространени в различни култури по света. Възникнали са преди хилядолетия и продължават да се развиват както за развлечение, така и като средства за самозащита. В Древен Египет и Древна Гърция има сведения за различни видове бойни изкуства като борби, а в Древен Рим са известни гладиаторските битки в амфитеатрите. Съвременните азиатски бойни изкуства водят своето начало от Китай и Индия, а в частност японските бойни изкуства са въведени от самураите. В по-професионален и състезателен план бойните спортове се налагат през 20-и век и сред най- популярните от тях са карате, джудо бразилското джу джицу, муай тай, айкидо. През последните години все повече интерес будят смесените бойни изкуства MMA, които съчетават различни техники от различни бойни изкуства и предлагат зрелищни събития.
Различни стилове и видове бойни спортове

По целия свят са разпространени различни видове бойни изкуства, които се характеризират с типични техники. Те могат да се разделят на групи спрямо разнообразни критерии като например държава на произход, тип удари и други. А ето и някои от най-известните в световен мащаб бойни
спортове: 
  • Карате – В превод от японски „празни ръце“ – това традиционно японско бойно изкуство се фокусира върху удари с ръце, крака и лакти. Съществуват различни стилове в каратето като сред най-популярните са Шотокан, Киоушинкай, Годзо-рю и други.
  • Кикбокс – Това бойно изкуство съчетава техники от бокса, както и удари с крака, използвани още в муай тай, карате и други стилове. Неговото начало е в Япония, но печели огромна популярност в САЩ през 70-те години на миналия век.
  • Джудо – Джудото е японско бойно изкуство и спорт, който е част от програмата на Олимпийските игри. За него са характерни удари с ръце, крака, но и хвърляния и премятания.
  • Таекуондо – Заражда се в Корея през средата на ХХ век, а от 2000 г. е и олимпийски спорт. То се отличава със силни удари с краката.
  • Бразилско джу-джицу – Бойното изкуство се базира на японски бойни техники, като основен фокус при него е поставен върху борбата на земята, които целят да накарат противника да се предаде. 
    Възрастови и физиологични особености

    Тренировките по бойни изкуства могат да започнат във всякаква възраст, в зависимост от предпочитанията за развитие и възможностите. За деца се изграждат специализирани програми за обучение, които да ги въведат в основите на определения боен спорт. Освен физическото натоварване върху цялото тяло, практикуването на бойни изкуства изисква и отдаденост. Те учат на търпение, постоянство и тренират както физическа издръжливост,
    подобряване на баланс и координация, така и развитие на много важни качества при изграждането на характера и самоусъвършенстването му. Благоприятен ефект върху физическото и психическото здраве.

    Бойните изкуства имат много и разнообразни ползи за спортуващите, като те са свързани както с подобряването на физическата форма, така и с усвояването на практики за подобряване на менталното и когнитивно здраве.
  • Подобряване на физическата сила – Интензивните тренировки по бойни спортове изискват отлична физическа форма и помагат за подобряване на мускулната сила, гъвкавостта, координацията, баланса и издръжливостта.
  • Самозащита – Техниките, усвоявани по време на тренировките, са от полза за самоотбрана и предотвратяване на удари и нападения, които могат да възникнат в различни ситуации от живота.
  • Усвояване на самоконтрол – Дисциплината е основополагащ елемент в бойните спортове, а практикуването на различните изкуства изгражда много полезни качества като самоконтрол, постоянство, усърдие, умение за самоусъвършенстване, търпение, увереност и уважение към отсрещния играч.
  • Подобряване на менталното здраве – Развиването на умения като концентрация и умения за справяне със стрес са от голяма полза за развитието на менталното здраве и имат значима роля и за други важни ситуации в живота.