Баскетболът е колективен спорт с топка, който се играе от два отбора с по петима състезатели на правоъгълно игрище с размери 28х15 метра. Целта е топката да бъде вкарана в противниковия кош, а в зависимост от дистанцията, от която е отбелязано попадени, биват зачитани 3, 2 или 1 точки. Кошовете (ринговете) са на височина от 305 сантиметра и са с диаметър от 45.7 сантиметра. Ринговете са монтирани на табла в двата противоположни края на игрището. Стрелба, реализирана в близост до коша, носи две точки. Стрелба, реализирана отдалеч (зад линията за три точки, която е на 6.75 метра разстояние от ринга), носи три точки. Стрелба от наказателната линия носи една точка. Топката се движи чрез дрибъл (тупкане от една точка до друга) или чрез пасове между играчите.
Вариации
Традиционната и най-широкоразпространена версия на играта е класическата - по 5 играчи в отбор. Продължителността на един двубой е 40 минути (4 части по 10 минути), а ако резултатът е равен се играят продължения по 5 минути до излъчването на победител. Баскетболът е олимпийски спорт. В последните години сериозна популярност добива и 3Х3 версията, която се играе на един кош с трима състезатели в отбор. Баскетбол 3Х3 дебютира в олимпийската програма в Токио през 2020 година.
Възрастови и физиологични особености
Баскетболът е лесно достъпен спорт, за който няма възрастови ограничения. Ако става дума за индивидуални занимания, то може да се започне от най- ранна детска възраст, а при организираните отбори също рядко има поставен лимит. Официалните първенства в България стартират от тези за 8-годишни, докато за по-малките редовно биват организирани т.нар. фестивали, също със състезателен характер.
Функционални и технически спецификации
Баскетболът е контактен спорт, в който съприкосновенията между играчите са ограничени спрямо официалните правила. Играта помага на практикуващите я да подобрят координацията и самоконтрола си, да изградят други навици като концентрация и самодисциплина, да развият най-различни мускулни групи по цялото тяло, както и да се движат и да горят калории. С оглед на спецификата на движенията, на най-голямо натоварване се излагат коленете, глезените, раменете и китките на баскетболистите.
Спорт за високо спортно майсторство
На най-високо и популярно ниво в баскетболната игра на клубно ниво в световен мащаб е НБА (Национална баскетболна асоциация). Професионалната лига на САЩ и Канада обединява най-добрите играчи на планетата, а в последните няколко десетилетия има значителен ръст на чуждестранни играчи с първенството, особено европейци. При националните отбори най-големите надпревари са олимпийските баскетболни турнири, световните и континенталните първенства - всички те се провеждат през 4 години. Официалната статистика на световната федерация ФИБА сочи, че на олимпийските игри няма по-гледан отборен спорт от баскетбол - както при мъжете, така и при жените. Баскетболът е втори по популярност в света. №1 в тази категория е футболът. Ориентировъчна цифра за това колко хора играят баскетбол в световен мащаб е около 450 милиона.