Балетът е спортна активност с далечна история и влияние върху развитието на много други танци, жанрове и костюми. Той може да се определи като изкуство на танцов спектакъл и възниква още по времето на Италианския ренесанс през XV век. Във Франция танцовото изкуство навлиза под влиянието на Катерина Медичи и достига своя разцвет при управлението на крал Луи XIV. След това интереса към балета постепенно намалява, но неговото възраждане се случва в навечерието на Втората световна война в Русия, което поставя началото на модерната ера в балета. За съставянето на цялостна постановка е нужно изграждането на хореография под звуците на класически музикален съпровод. Хореографиите се създават от обучени инструктори балетисти, които съставят съчетанията и сценографията за артистите.
Видове балет
Класически балет
Той се основава на традиционната балетна техника и се появява след обединението на различните танцови методи на школите от Италия, Франция, Дания, Русия. Така се създава този нов балетен стил, като примери за постановки от него са „Лебедово езеро“, „Спящата красавица“, „Лешникотрошачката“ и други.
Неокласически балет
Типично за този стил е абстрактният прочит, нееднозначен сюжет и избора на неокласическа музика за балетната постановка. За първи неокласически балет се счита „Аполон“ на Джордж Баланчин от 1928 г.  Модерният балет също е подвид на неокласическия, като при него се демонстрира по-голяма атлетичност, а не толкова само изящни и ефирни движения и композиции. За това въздействат и по-експресивните сценични костюми и музикални произведения, на които се изпълнява балетната постановка.
Съвременен балет
Повлиян е от развитието на различните танцови изкуства и нововъведения в движенията и музикалните композиции през ХХ в. Той прилича по характеристики на модерния и неокласическия балет, като за новатор в стила отново може да се открои Джордж Баланчин.
Възрастови и физиологични особености
Тренировките по балет могат да започнат в различна възраст, но най-често се започват от ранна детска възраст. За развиване на гъвкавостта, координацията чрез игрови упражнения и движения на фона на музика се провеждат групови предбалетни класове за деца от 3 до 5 години. Ако децата задържат интереса си към изкуството могат да преминат на ниво начинаещи около 6-8 годишна възраст. В тренировките на това ниво се работи върху изграждането на основна техника и база, усвояване на основните балетни позиции и движения в балета. С напредването се добавят по-сложни елементи и комбинации, които наблягат върху прецизността и артистичността на спортуващите.
Благоприятни ефекти за здравето
Тренировките по балет от ранна детска възраст могат да изградят у подрастващите добра физическа култура и много други полезни умения и качества. Това танцово изкуство подобрява значително издръжливостта, гъвкавостта и координацията, а освен това помага за поддържането на правилни и изправени позиции на гърба, главата и раменете, което може да ни предпази от проблеми с опорно-двигателната система. Също така балетът носи и определени когнитивни ползи – заради нуждата от пресъздаването на сложни комбинации от движения в определена последователност се подобряват паметта, способността за концентрация и учене.