Обща информация

Културизмът, наричан още бодибилдинг, е спорт, чиято цел е възможно най-изваяното оформяне на мускулатурата по цялото тяло. Състезателите и практикуващите го се наричат културисти, като спортът е разпространен както за мъже, така и за жени.

По начало за постигането на максимално релефни тела се изисква изключително голямо посвещаване в тренировки с различни фитнес уреди, както и спазването на определен хранителен режим, който да намали количеството на подкожните мазнини. Това прави спорта силов, макар и неговата крайна цел да е чисто естетическа – демонстриране на най-добра форма на тялото от спортиста.

Възникване и разпространение

Модерната форма на бодибилдинга води началото си от 1901 г., когато Юджин Сандоу организира в Лондон първото състезание по спорта. След това дисциплината набира огромна популярност в Съединените щати, където започват да се провеждат други турнири. Допълнително за широкото разпространение на културизма допринася и презентирането му в различни филмови ленти от Холивуд.

Макар да са се водили много полемики и опити културизмът да бъде включен в програмата на Олимпиадата, МОК все още не е взела такова решение. Несъмнено обаче най-известният и престижен спортен форум за културисти е състезанието „Мистър Олимпия“, състояло се за първи път в САЩ през 1965 г. 

Високо спортно майсторство в културизма

Много са постиженията на различни спортисти на сцената на културизма, но някои от тях са истински впечатляващи и известни на цял свят. Имената на Рони Колман и Лий Хейни са запечатани в историята на спорта и те са абсолютни рекордьори с цели 8 победи от форума „Мистър Олимпия“. 

Може би най-популярният победител от този световноизвестен турнир е роденият в Австрия Арнолд Шварценегер. Актьорът и бивш губернатор на Калифорния е и седемкратен носител на титлата „Мистър Олимпия“ в миналото.

Състезания по културизъм: Критерии за оценки

Освен разделени по пол и възраст на спортните състезания, бодибилдърите се съревновават в различни категории спрямо своето телесно тегло, като при мъжете най-ниската е до 70 кг, а най-високата – над 100 кг. 

Победителят в различните турнири се определя чрез гласуване на жури, което следи за различни критерии при изпълнението на характерните пози, в които трябва да застават културистите. Ето и някои от факторите, които са решаващи за победа в състезанията:

·        Мускулна маса – Журито следи за твърдостта и оформлението на мускулите. Видимостта на вените не е критерий за оценяване, но може да даде добра насока дали съдържанието на мазнини и вода в тялото е сведено до минимум.
·        Симетрия – Оценяващите преценяват и дали двете половини на културистите са симетрично и равномерно развити и изваяни.
·        Пропорционалност – Отбелязва се и дали е спазена добра пропорционалност при развитието на различните мускулни групи.

Технически, възрастови и физиологични специфики

Тренировките за извайване на всяко мускулно влакно в тялото изискват изключителна отдаденост и определено отнемат дълго време. Няма точно определена възраст, на която могат да се започнат тренировки, но е важно те да се извършват под надзор на опитен инструктор. 

Треньорът ще следи за правилното изпълнение на всички упражнения, както и ще структурира подходяща програма, насочена към постепенното изграждане на мускулна сила и нейното максимално правилно поддържане. Инструкторите също така могат да помогнат на състезателите със създаването на цялостен здравословен режим на хранене. 

Най-често при него се включват голям брой хранения на ден, тъй като организмът се нуждае от висок приток на хранителни вещества, които да „захранват“ мускулатурата. Има специално изградени формули за изчисляване на нужните количества протеин спрямо телесната маса на спортиста, а въглехидратите и мазнините зависят от метаболитните процеси, генетиката и много други фактори.